Chatová osada U koupalištěKontaktní osoba: Petr Hruška, Recepce-tel.: 604 593 544, web: chatky.nachodsko.com, e-mail: 1089hruskapetr@seznam.cz

Odkazy: Firmy


http://www.ubytovani-nachod.com - Katalog Ubytování.

 

Poslední aktualizace této stránky: 16.7. 2018

Kontrola  funkčnosti  www odkazů  6. .7.2018
 

Levné ubytování v chatách - autokemp a chatová osada Nové Město nad Metují okres Náchod

 

40. POUTNÍ MÍSTO NERATOV - KOSTEL SE SKLENĚNOU STŘECHOU http://www.neratov.cz/ od Nového Města 44 km

Tento velmi pěkný výlet vede přes obec Deštné v Orl. horách, která je výchozím místem pro turistické tůry po horách, dále přes sedlo pod Masarykovou chatou na hřebeni Orlických hor a poté již podél státní hranice s Polskem až do malé horské vísky Neratov. Dominantou této obce je kostel Na nebe vzetí panny Marie pocházející z roku 1723. Kostel stojící nad obcí byl na konci války zasažen dělostřeleckým granátem Rudé armády a vyhořel. Od té doby chátral a ke konci 50. let na něj byl vydán demoliční výměr. K odstranění stavby díky horší přístupnosti místa, kde kostel stojí nedošlo, nebyly na to peníze. V roce 1989 byl prohlášen kulturní pmátkou a v následujícím roce vznikla obecně prospěšná společnost "Sdružení Neratov", díky které se podařilo shromáždit potřebné finance na opravu. Po dokončení oprav byl zařazen na seznam poutních míst Králové hradeckého kraje Velkou zajímavostí je prosklená střecha kostela, kterou je vidět nebe, ale i taková věc jako moderní a čisté toalety i sprchy pro poutníky, které jsou vedle fary a zcela zdarma.

Pro další mé fotografie z Neratova klikněte  "ZDE"

Pokud Vás kostel zaujal, můžete se podívat na virtuální panoramatickou prohlídku interiéru na adrese:http://www.virtualtravel.cz/neratov-v-orlickych-horach/kostel-nanebevzeti-panny-marie-interier.html a celkový panoramatický pohled z venku je pak na adrese:http://www.virtualtravel.cz/neratov-v-orlickych-horach/kostel-nanebevzeti-panny-marie.html

41. KAPLE A KŘÍŽOVÁ CESTA V SUCHÉM DOLE http://www.suchydul.cz/pamatky.php  od Nového Města 32 km

Zelená kaplička v Ticháčkově lese u Suchého Dolu nedaleko Police nad Metují a nedaleká křížová cesta měla od samého počátku pohnutou historii. Byla postavena v roce 1895 na místě, kde místní dívka vícekrát spatřila mariánské zjevení. Církev však kapli odmítla vysvětit, stejně tak i celou křížovou cestu, protože toto zjevení neuznávala. Nakonec k vysvěcení kaple došlo až v roce 1990, v létě 2010 ji zapálil žhář a zcela shořela. Místní z nedalekého Suchého Dolu se rozhodli ji obnovit, uspořádali sbírku a 9. července 2012 byla zcela nová kaple, pořízená z vybraných peněz a materiální pomoci místních firem slavnostně vysvěcena kardinálem Dukou. Vrátila se tam i soška Pražského jezulátka a zcela nové sochy od náchodského sochaře Jindřicha Roubíčka a restaurátorky Lucie Truněčkové. Kaplička i křížová cesta jsou zasazeny do krásné krajiny a smrkového lesa, stezky jsou pečlivě udržovány. Mimo tyto dvě zajímavosti je tam ještě kaple Marie Lurdské, studánka a zajímavá stavba „soudní dvůr“. Je možné tam dojít po turistické značce z Police nad Metují, nebo zajet autem přímo do Suchého Dolu, zaparkovat u obecního úřadu a odtud je trasa značená.

Do Suchého Dolu lze dojet z Police nad Metují nebo pokud budete v Broumovských stěnách na Hvězdě, pak na okraji Hlavňova odbočíte vlevo a po pěkné silnici přijedete po 3 km do Suchého Dolu. Broumovské stěny naleznete v prní části výletů pod číslem 7. (Přidáno 9.2.2014)

Pro další mé fotografie ze Suchého Dolu klikněte  "ZDE"

42. ZÁMEK POTŠTEJN  http://www.zamekpotstejn.cz   od Nového Města 35 km

Zámek Potštejn je malebný barokní zámek ve východních Čechách postavený hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v letech 1749-1755. Idylická krajina podhůří Orlických hor se chlubí četnými kulturními památkami. Kromě majestátní zříceniny hradu Potštejna je to také zámek. Je ideálním místem pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty, co hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kdo chtějí prožít něco opravdu nevšedního.Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako jsou klasické prohlídky zámeckých interiérů, strašidelné sklepení Bubákov, pohádkové prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, noční prohlídky s jemně lechtivým nádechem, pohádková expozice pro nejmenší „Pohádkov“, zámecká cukrárna, ubytování přímo na zámku, romantický zámecký park volně přístupný k procházkám.Návštěvníci si mohou prohlédnout historické interiéry zámku s dobovým mobiliářem. Opravy zámku pokračují každým rokem a loni se podařilo zcela dokončit rekonstrukci prvního patra zámku, kde je turistům zpřístupněno 12 pokojů. Největší chloubou zámku je mramorový reprezentativní sál s rokokovým stropem, nově vysvěcená kaple Nejsvětější Trojice, jídelna s rodovou portrétní galerií, zámecká knihovna a koupelna s nástěnnými malbami.Běžný chod zámku je zpestřen četnými kulturními akcemi, výstavami a koncerty. Letos bude zámek poprvé otevřen v sobotu 5. dubna a již 19. dubna jsme pro Vás připravili tradiční velikonoční jarmark s ukázkou českých řemesel a ruční výroby, na děti budou čekat hry o zajímavé ceny a výtvarné dílny.Zámek je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a od května do září denně mimo pondělí. (Přidáno 17.3.2014)   (Fotografie laskavě poskytl vlastník zámečku)

 

43. MĚSTO RYCHNOV NAD KNĚŽNOU   webové stránky    od Nového Města 25 km

Rychnov nad Kněžnou je menší podhorské město o 11 000 obyvatelích a nachází se na hlavní silnici I/14 ve směru na Moravu. Je mimo jíné rodištěm spisovatele Karla Poláčka a Magdalena Dobromila Rettigová zde dopsala svoji známou kuchařku. Město má opravené a zachovalé náměstí a okolní ulice. Informační centrum naleznete v budově bývalé radnice na náměstí, kde je také soukromé muzeum panenek a hraček. Městem je značená prohlídková trasa z Poláčkovy knihy"Bylo nás pět" a kousíček od náměstí je v bývalé synagoze i Poláčkův památník. Na stránkách města je velmi pěkná vitruální prohlídka města a jeho hlavních památek.              (Přidáno 24. dubna 2014)

44. ZÁMEK RYCHNOV NAD KNĚŽNOU    http://www.kolowrat.com/zamek.html  od Nového Města 25 km

Stavba zámku započala v roce 1676 a zámek je v majetku rodu Kolowratů. Je přístupný a v části zámku se nachází Muzeum a galerie Orlických hor. Díky tomu, že zámek po celou dobu patřil jednomu rodu jsou sbírky zde uložené velmi bohaté a určitě stojí za shlédnutí. Zámek byl několikrát přestavován a upravován do současné podoby. Za  zámkem se pak nachází velký kostel Nejsvětější trojice a samostatně stojící zvonice. Obojí je možné v buď v rámci prohlídky nebo samostatně navštívit. Kostel je velmi pěkný ač z venku tak nevypadá, čeká na opravu fasády. Velmi cená je malá boční kaple, zvláštní klenba v této kapli a socha Pražského Jezulátka. Pár desítek metrů od kotelela je pak samostatně stojící zvonice a v rámci prohlídky můžete vystoupat až k zvonu Kryštof. Je to třetí největší zvon v ČR a jeho hmotnost je 7,2 tuny. Parkování je v centru Rycnova zpoplatněno, ale zdarma můžete zaparkovat  vlevo před zámkem nebo po levé straně podél zdi zámku směrem ke zvonici. Na druhém nádvoří je možno navštívit zámeckou kavárnu a v pokladně muzea je velký výběr suvenýrů. (Přidáno 21.5.2014)

Pro další mé fotografie z Rychnova n. K. klikněte  "ZDE"

Až bude otevřené muzeum hraček, to je od května pokusím se zde udělat pár fotografií, pokud to bude možné.

45. MUZEUM KRAJKY VAMBERK  http://www.moh.cz/~cz/   od N. Města 30 km

Muzeum krajkářské výroby naleznete v městě Vamberk na náměstí. Toto město  je s historií paličkovaných krajek svázáno téměř čtyři sta let a v průběhu staletí se stalo centrem krajkářské výroby v Orlických horách. V roce 1889 otevřelo město Vamberk krajkářskou školu, která do současné doby vychovala řadu generací kvalitních krajkářek. Ve Vamberku se udržela tradice lidových krajek až do současné doby a  z jejich bohatství čerpalo i družstvo Vamberecká krajka. Z oblasti Orlických hor pocházely zakladatelské české moderní krajky. Na jejich tvorbu pak navázala řada umělců, jejichž díla, která se stala mezníkem v dějinách užitého umění, vznikala v rukou vambereckých krajkářek. Celé muzeum prošlo náročnou rekonstrukcí, který skončila v květnu 2014. Současná expozice je nyní v přízemí, prvním i druhé poschodí budovy. Je velmi zdařilá a využívá moderní technologie včetně kvalitního osvětlení expozice. Na počátku shlédnete 10 minutovou opravdu pěknou video projekci o historii výroby krajky v podhůří Orlických hor a dozvíte se tak mnoho zajímavostí. Samotná prohlídka je bez průvodce, tedy každý má možnost zvolit své vlastní tempo a v pokladně dostane tištěné informace k celé vystavené sbírce muzea. Navíc v přízemí je i prodejna krajky a spousty kvalitních památek i suvenýrů. Mnohá okolní muzea mohou je tiše závidět, co ve Vamberku dokázali.  (Aktualizováno 15.05.2015)

Pro další mé fotografie z muzea krajky klikněte  "ZDE"

46. MUZEUM  ČESKÉHO  KAROSÁŘSTVÍ  VYSOKÉ  MÝTO http://www.muzeumkarosarstvi.cz/   od  Nového  Města  55  km

V loňském roce bylo v bývalé budově okresního soudu ve Vysokém Mýtě na náměstí nově otevřeno muzeum českého karosářství, které názorně ukazuje úspěchy firmy Sodomka. Nemá smysl zde popisovat exponáty, pár fotografií řekne mnohem více a podle mého názoru je celá expozice muzea velmi zdařilá a město Vysoké Mýto mělo štěstí na architekta, který přestavbu historické budovy navrhoval. Mimo tyto výstavní plochy jsou zde ještě malé expozice vztahující se k jednotlivým řemeslům potřebným k auto karosářství a tyto naleznete ve stejné budově v bývalých celách soudního vězení. Pokud se sem vypravíte, podívejte se na následující námět na výlet - památník Dr. Emila Holuba v nedalekých Holicích, je to necelých 20 km. Parkování na náměstí je placené ( 1. hodina 5,-Kč, ale každá další započatá už 20,-Kč) , ale kousíček od náměstí se dá zaparkovat zdarma a bez problémů. Fotografování a filmování možné za poplatek 20,-Kč. (Přidáno 22.4.2015)

Pro další mé fotografie z muzea ve Vysokém Mýtě klikněte  "ZDE"

47. PAMÁTNÍK DR. EMILA HOLUBA V HOLICÍCH V ČECHÁCH  http://www.holubovomuzeum.cz/  od Nového Města 45 km

Kousek od náměstí v Holicích v ulici Dr. Emila Holuba se nachází po levé straně památník tohoto cestovatele. Památník či muzeum je nově otevřené v loňském roce po rozsáhlé rekonstrukci, na samém začátku shlédnete krátký životopisný film o Dr. Holubovi a jeho cestách po Africe a pak již sami bez průvodce můžete prohlédnout muzeum. Muzeum je pěkné, zajímavé a není velké, osobně jsem očekával, že bude větší. Prohlídka je vhodná i pro rodiny s malými dětmi a venku na pozemku muzea je i pro návštěvníky volně přístupné dětské hřiště. S parkováním nejsou žádné problémy, asi o 50 metrů dál je po levé straně velké bezplatné parkoviště. V centru města na náměstí je parkování placené. Pokud přijedete od Vysokého Mýta, projeďte náměstím a za náměstím vede hlavní silnice vlevo a Vy pojedete rovně. Na křižovatce je Česká pošta a před ní socha Dr. Holuba. Fotografování a filmování možné za poplatek 20,-Kč.  (Přidáno 23.4.2015)

Pro další mé fotografie z muzea v Holicích klikněte  "ZDE"

 

48. VIDEO Z PROGRAMU "CYKLOUTOULKY" ČESKÉ TELEVIZE Z ROKU 2012

Velmi pěkně zpracované profesionální video České televize v délce 10 minut ukazující nenáročný, ale velmi pěkný výlet na kolech z Nového Města přes Peklo, podél potoka Olešenka pod Nový Hrádek, k rozhledně na vrchu Sendraž a přes Slavoňov zpět do Nového Města. Bohužel na počátku je krátká reklama sponzora pořadu, která nejde přeskočit. Video spustíte kliknutím na tento odkaz:  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10414424499-cyklotoulky/212471290260043

 

49. ARCHEOPARK PRAVĚKU VŠESTARY      http://www.archeoparkvsestary.cz/uvod.html#   Nového Města 42 km

Kousek od Hradce Králové (6 km) je v obci Všestary skanzen Archeopark pravěku. Je to velmi zajímavá expozice dokumentující život lidí v pravěku, jejich obydlí, nářadí i život a to na podkladě archeologických výzkumů. Vše je zaměřeno na širokou veřejnost, která má jen základní znalosti o této době a chce něco zajímavého se dozvědět a vidět. Velká část je v hlavní budově, kde však není možné fotografovat, v ostatních prostorách ano. Ve venkovní expozici jsou domy v nichž lidé tenkrát žili, dozvíte se o způsobu jejich výstavby, zkusíte si práci s bronzovou sekerkou i pazourkovým nožem či škrabkou, dozvíte se o způsobu skladováni obilí v podzemních sýpkách, výrobě keramiky, tavení bronzu i železa a pokud budete mít štěstí, bude zde probíhat některá z mnoha akcí - o nich se dozvíte z jejich www stránek. Rozhodně zajímavé pro všechny věkové kategorie, parkování zdarma u budovy a ceny vstupného přiměřené. Místo je dostupné z Hradce Králové městskou hromadnou dopravou. V pokladně se dají koupit opravdu unikátní suvenýry, třeba pazourkové nože či hroty a mnoho dalšího. Podívejte se ještě na následující bod č.50, kam to je jen několik kilometrů a jedná se o památník bitvy 1866 u Hradce Králové na Chlumu a je zde i rozhledna a restaurace. Samotné zajímavosti Hradce Králové jsou pod bodem č.26 v druhé části těchto výletů. (Přidáno 28.03.2016)

Pro více mých fotografií ze Všestar klikněte  "ZDE"

Fukční pravěká pecPravěké stavby ve venkovní expoziciInteriér stavbyInteriér stavbyOhništěDřevěné lodě z expedicRondelDetail rákosové střechyDalší ze staveb ve venkovní expoziciDalší ze staveb ve venkovní expoziciNejstarší ze zde postavených příbytkůNejstarší ze zde postavených příbytků

 

50. PAMÁTNÍK BITVY V ROCE 1866 U HRADCE KRÁLOVÉ u obce Chlum  http://www.chlum1866.cz/   z Nového města 46 km

Obec Chlum u které se památník nachází je 12 kilometrů od Hradce Králové za Všestary směrem na Jičín po pravé straně. Po asfaltce se dá dojet až k památníku bitvy Prusko - Rakouské v roce 1866 . Několik desítek metrů za památníkem je vysoká rozhledna a za ní i restaurace. Popisovat co v památníku uvidíte  je zbytečné, pár obrázků řekne daleko více. (Přidáno 28.3.2016)

Pro více mých fotografií z památníku na Chlumu klikněte  "ZDE"

 Památník a rozhlednaJeden z mnoha pomníků v okolíPřed památníkemZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníkuZ expozice památníku

51. SLATINA NAD ÚPOU - poutní místo Boušín  http://www.farnostbousin.cz/  od Nového Města 19 km

Boušín je částí obce Slatina nad Úpou a je to v podstatě jen pár domů kolem hřbitovního kostela Navštívení Panny Marie jehož historie sahá do 12. století. Vedle kostela je pak fara v velmi starým roubeným hospodářským stavením - sýpkou a po červené značce se po asi 800 metrech dostaneme k  Mariánské kapličce se zázračným pramenem. Pokud budeme po červené značce lesem od kapličky pokračovat ještě kousek dolů, přijdeme k Boušínské lávce přes Úpu, která je dřevěná a krytá. Příjezd je nejlepší ze silnice Česká Skalice -Červený Kostelec kde v obci Červená Hora se odbočí vlevo na Slatinu a ve Slatině pak na začátku obce je odbočka vpravo na Boušín. O tomto místě se zmiňovala ve svém díle Božena Němcová a Alois Jirásek. Od 15. století je Boušín Mariánským poutním místem.  (Přidáno 10.4.2016)

Pro více mých fotografií z Boušína klikněte  "ZDE"

Kostel v BoušíněMariánská kapličkaInteriér kaplličky s pramenemPohled na Mariánskou kapličkuFara v BoušíněBoušínský mostInformační tabule Kameny v lese pod kapličkou

 

 Stránka bude postupně doplňována o další zajímavosti - už brzy zde naleznete další nové informace např. o  muzeu hraček  a panenek v Rychnově nad Kněžnou či o bunkru Skutina u Olešnice v Orlických horách, kam se chystám jak mi to čas umožní.

 

Prosím případné návštěvníky stránky o upozornění na změny, které sami zjistili, že na některé zde uváděné turistické atrakci je to již jinak, než já v popisu uvádím, případně i o typy vhodné k doplnění i na nefunkční odkazy na www stránky, což se občas stane, že provozovatel adresu změní. Stačí napsat na email: 1089hruskapetr@seznam.czPředem děkuji za spolupráci a budu se snažit co nejrychleji to opravit.

Objednávky a informace na telefonu (+420) 604 593 544 nebo email: 1089hruskapetr@seznam.cz

 

►► ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU ►►

 

Kontakt

PETR HRUŠKA

Privat: Hradčany 1089, Nové Město nad Metují

Mob.: (+420) 604 593 544
Recepce: Tel.: (+420) 604 593 544

E-mail: 1089hruskapetr@seznam.cz

QR kód
Chatová osada U koupaliště - netfirmy.czKempy a tábory - netfirmy.cz
Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies
Doporucujeme: Zajímavé odkazy a články.