Poslední aktualizace této stránky: 21.3.2022
Velmi pěkná výstava minerálů z celého světa se nachází v Nowé Rudě v 1. poschodí budovy přístupného uhelného dolu PIAST, budovy kde je pokladna. Je to soukromá sbírka pana Roberta Borzeckiego, jeho celoživotní dílo. Uvidíte zde víc jak tisíc minerálů, ty nejmenší váží jen několik gramů, největší pak několik kilogramů. Celá sbírka je v prosklených vitrýnách a je dobře osvětlena. Majitel má v přízemí vedle pokladny malý obchod s kameny, suvenýry a odbornou literaturou. Určitě se zastavte, ceny kamenů jsou proti cenám u nás o hodně nižší a možná zrovna narazíte i na unikátní kousek nebo si vyberete jen něco na památku, ale určitě Vám ochotně, odborně a dobře poradí. Další místo kde jsou vystavovány minerály je Klodzko a budu se snažit odkaz v dohledné době přidat. (Přidáno 16.3.2014)
Bývalé hornické město Nowá Ruda má i zajímavé centrum města s dosti velkým náměstí, kterému uprostřed vévodí budova radnice a v boční ulici je pak obrovský kostel sv. Mikolaja, který je postaven stejně jako sousední fara z přesných barevných cihel bez omítky. Určitě stojí za vidění. V centru města se lze snadno najíst, v dolním rohu pod radnicí je mléčná jídelna, ve skutečnosti lidová jídelna s dobrým a levným jídlem. Parkování na samotném náměstí je dosti problematické, ale v bočních ulicích místo naleznete a neplatí se zde.
V Nowé Rudě je mimo jiné i krytý bazén - akvapark s velmi zajímavými cenami jak pro jednotlivce(od 9,50 zl za hodinu) tak i pro rodiny, kde hodinové rodinné vstiupné je pouhých 20 zl - tedy cca 120 Kč v roce 2013. Více naleznete na stránkách http://www.centrum.ng.pl/, které jsou jen v jazyce polském. (Aktualizováno 16.03.2014)
Malé město 17 km východně od Klodska směrem na Nysu Vám nabídne prohlídku zdejšího již uzavřeného zlatého dolu včetně projížďky důlním vláčkem a samostatně i projížďku zatopenou podzemní štolou na lodi. Součástí prohlídky je i středověké důlní dílo s podzemním vodopádem.čeká Vás velmi pěkný zážitek z prohlídky, uvidíte i sklad zlatých cihel, laboratoř, muzeum minerálů, pícku na tavení zlata, sjedete do podzemí nerezovým korytem ,můžete zkusit rýžování zlata a mnoho dalšího, třeba za 6 zlotých si na lisu vlastnoručně vyrobit pěknou pamětní minci na památku. Prohlídka není fyzicky náročná, ale je možné objednat i extrémní prohlídkovou trasu na které navštívíte místa jinak nedostupná. Hromadnou dopravou dostupné přes Kudowu Zdroj, Klodsko a to autobusem s přestupy. Podrobnosti najdete na jejich www stránkách, které jsou v češtině.V objektu je i restaurace s přijatelnými cenami, několik kiosků s rychlým občerstvením a samozřejmě stánky se suvenýry. Pro děti je zde obrovská trampolína, zde se platí vstupné, ale o pár kroků dál je velká lanová prolézačka zcela zdarma a dětem se zcela jistě bude líbit tak, že ani na prohlídku nebudou chtít. Kousek za objektem bývalého dolu jsou v lese dvě velká lanová centra, menší pro děti a začátečníky a druhá pro dospělé s délkou více jak 2 km v korunách stromů. Jedná se o největší lanové centrum v Polsku. Nezapomeňte na teplejší oblečení, v dole je po celý rok pouhých 7 stupňů. V dubnu 2013 jsem zde byl asi po 12 letech a je vidět obrovský pokrok a moho vylepšení třeba to, že jsme měli průvodkyni mluvící česky i maličkost, že toalety jsou zdarma. Česky hovořící průvodkyně jsou v období prázdnin k dispozici dvě, zeptejte se na pokladně. Doporučuji návštěvu, opravdu pěkné, zajímavé, ochotný a příjemný personál i dlouhá otevírací doba. (aktualizováno 10.8.2013). Nově je možno zakoupit splečnou vstupenku do zlatého dolu i sousedního parku techniky - zajímavá sleva proti tomu, když koupíte vstupenky samostatně.
Na další mé fotografie ze Zlatého dolu se můžete podívat "ZDE"
Video zachycující prohlídku zlatého dolu můžete spustit na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=gLe0tuJ9hlU
Přímo na začátku odbočky z hlavní silnice směrem k zlatému dolu je úplně nová atrakce, která bude slavnostně otevřená dne 27.4.2013 a je jediná tohoto druhu v celé Evropě. Jedná se expozici funkčních replik technických památek, které jsou v chodu. Můžete spatřit obrovské dřevěné kolo podobné "ruskému kolu", které dobře známe z poutí, kde chůzí uvnitř se toto kolo roztáčeno a nádobami na upevněnými na nekonečném řetězu pak čerpalo vodu prosakují do dolu. Vedle pak vodním kolem poháněná drtírna vyrubané horniny s obsahem zlata a vlastní plavení rozdrcené horniny přes výstupky kde zlato, které je těžší zůstávalo a ty nejemnější šupinky pak byly zachytávány do ovčích kůží.. Dále třeba pohon malých kolejových vozíků pomocí lan a navijáku. Vše je v chodu a mnohé si můžete sami vyzkoušet za dohledu průvodce, jaká to musela být dřina. Úplně zvláštní je umělé podzemí ve stylu dolu s velmi zajímavými efekty a chodbou strachu. K vidění zde bude i expozice mučících nástrojů a práva útrpného, která ještě v době mé návštěvy nebyla definitivně hotová. Podařilo se mi zde ještě před vlastním otevřením jako snad prvnímu návštěvníkovi udělat fotografie při jakési generální zkoušce, která nebyla určena ještě pro veřejnost. Tato se konala se za přítomnosti průvodců z kopalni zlota i majitelky atrakce paní Elzbity Szumské, které patří velký dík. A jsme srdečně zváni jak do kopalni zlota, tak parku techniky i celého Polska. Nově je možno zakoupit splečnou vstupenku do zlatého dolu i sousedního parku techniky - zajímavá sleva proti tomu, když koupíte vstupenky samostatně. (přidáno 25.4.2013 a aktualizováno včetně fotografií 19.6.2017)
Další mé fotografie z Parku techniky jsou "ZDE"
S průvodcem navštívíte opravdu zvláštní podzemní města která byla budována v průběhu druhé světové války v Sovích horách zřejmě jako obrovské podzemní továrny. Nebyla však nikdy dokončena. Rozhodně stojí za vidění, jsou přístupná teprve několik let, protože do té doby je měla ve vlastnictví armáda která je chtěla přestavět na podzemní kryty pro vyvolené pro případ jaderného napadení zemí Waršavské smlouvy. Pro představu jen tolik, že vše je vylámané v tvrdé skalní hornině a nad podzemními prostory je minimálně 40 metrů skalního nadloží. Walim naleznete na mapě, Osowka je pak pojmenované podle kopce pod kterým se nalézá a je u vesnice Gluszyca nedaleko za Nowou Rudou. Na našem území se něco podobného nachází v Litoměřicích – šachta Richard, ale ta slouží jako skladiště nebezpečných odpadů a je nepřístupná. Otevřeno celoročně. Hromadnou dopravou spíš nedostupné. Podzemní komplex ve Walimi má též své www stránky, bohužel pouze v polském jazycea jsou na adrese http://www.sztolnie.pl/index.php Nezapomeňte na teplejší oblečení, v podzemí je po celý rok pouhých 12 stupňů.
Velmi zdařilé video v délce maličko přes 6 minut ukazuje podstatnou část prohlídkové trasy v Osowce můžete shlédnout na: http://www.youtube.com/watch?v=XlEz8hvojks
nebo Walim na : http://www.youtube.com/watch?v=I9tKJVi8fag
Tento cíl výletu je poněkud vzdálenější, ale rozhodl jsem se jej sem přidat z důvodu, že se jedná o atrakci, která nemá u nás obdoby a osobně ji řadím mezi prvotřídní, které stojí za to vidět. Jedná se o park o rozloze přibližně fotbalového hřiště, kde jsou desítky miniatur staveb z jejich regionu, tedy regionu Dolního Šlaska. Jsou vyrobeny v přesném měřítku i barevném provedení a působí naprosto věrohodně. Věrohodně až tak, že pokud při fotografování v záběru nemáte osobu, na snímku vypadají jako skutečné, jen nafocené z nízko letícího letadla. Většina modelů staveb je pod širým nebem, pouze malá část v prostorné hale. Vše je pečlivě udržované. Nechybí zde nic z toho co by takovéto atrakce měly mít, kavárna, očerstvení, prodej suvenýrů, čisté WC, bezplatné parkoviště, ochotné průvodce hovořící česky, kteří Vám sdělí spoustu zajímavých informací, ale třeba i koše plné rodiných deštníků pro případ, že by začalo pršet. Mnoho zajímavého najdete i na jejich www stránkách, včetně pohledu do dílny, kde tyto modely vznikají. Příjezd je nejlepší z N. Města - Jaroměř - Trutnov - Královec st. hranice - Lubawka, zde odbočíte vlevo přímo do Kowar a vystačíte s našim autoatlasem, protože Kowary jsou pár kilometrů za hranicí přímo pod Krkonošemi. Druhá možnost je spojit tento výlet ještě s návštěvou Průmyslového a železničního muzea v Jastrzabině Šloskej, dá se to bez problémů pořídit v jednom dni, ale budete potřebovat mapu Polska nebo nejlépe navigaci GPS, protože na vedlejších silnicích v Polsku je značení asi stejně bídné jako u nás. Další park miniatur s názvem Mini Euroland byl otevřen v roce 2015 v Klodzku a jeho popis s fotografiemi je v první části výletů do Polska pod bodem 19. Přibližně 4 km odtud je možné navštívit podzemní uranový důl Kopalnia Podgórze - více k němu je pod bodem 26A. (Původní text z května 2013 byl aktualizován 10.4.2016)
Další mé fotografie z Parku miniatur jsou "ZDE"
V okolí města Kowary se po 2.světové válce dobýval uran na několika místech hlubinou těžbou. Dva z bývalých dolů jsou kousek od města a doporučuji právě Kopalniu Podgórze, která nezklame. Autem se dá dojet až na parkoviště k pokladně, parkování je zdarma, vstupné naleznete na jejich www stránkách, stejně tak i otevírací dobu a čeká Vás příjemný a ochotný personál. Prohlídka trvá přibližně hodinu, není fyzicky náročná, žádné schody, stoupání či stísněné prostory. V celém bývalém dole není zavedena elektřina, každý dostane hornickou baterku a prohlídka je o to působivější. Prochází se jen malá část chodeb které zde jsou, větší část je zatím nepřístupná a ty níže položené jsou zatopené, což uvidíte u svislé štoly hluboké kolem 500 metrů, která je plná vody. Teplota zde je 8 stupňů, zejména v létě pamatujte na vhodné oblečení. Uvidíte zde nejen důlní dílo vylámané ve skále, ale i výstavku nářadí horníků, používaných telefonů, minerálů, oblečení, dýchacích přístrojů, hornických lamp i malou kapličku a sbírku hornických korbelů na pivo. Pro skupiny od 20 osob je možné dojednat předem i prohlídku běžně nepřístupných prostor. A nezapomeňte, že přímo v městě Kowary je park miniatur - viz předchozí bod a ten stojí za vidění. Pouze ve městě je dosti nejasné značení k dolu, je potřeba se zeptat kudy do kopalni. Nebo odbočit za křižovatkou silnic 369 a 367 po necelých 500 metrech vlevo a přijedete k hotelu Jelia Struga, pojedete dál dolů a u parkoviště na okraji města je odbočka vlevo k kopalni Podgórze. Druhý důl je nedaleko u luxusnějšího hotelu Jelenia Struga, je taktéž přístupný, ale tam to je spíše na komerční bázi a platí se za vše. (Přidáno 7.11.2016)
Pro další mé fotky z tohoto místa klikněte "ZDE"
Video z prohlídky dolu můžete shlédnout po kliknutí na tento odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=IiGqlDVCUmI
Tento zajímavý typ na výlet je s největší pravděpodobností použitelný pokud by jste navštívili některou z atrakcí v Kowarech (Park miniatur či uranový důl). Necelou půl hodinu jízdy je v obci Piechowice možné navštívit sklářskou huť kde se výrábí křišťálové sklo postupy jako před více jak 100 lety, tedy ručně. Exkurse do provozu jsou každou půlhodinu, chodí se s průvodcem a uvidíte nejen práci sklářů u pecí, ale i postup jak se na sklo ručně malují motivy, podle kterých pak brusiči sklo vybrušují. Dostanete se i k brusičům skla, vše uvidíte z bezprostřední vzdálenosti. Je možné fotit za podmínky, že nepoužijete blesk, ale světla tam do dostatek. Po prohlídce můlžete navštívit dvě rozlehlé podnikové prodejny přímo v závodě i kavárnu tamtéž. Parkování je na dvoře továrny zdarma, stejně jako WC. Cesta z Kowar je dobře značena šipkami s nápisem Huť Julia. Podrobnosti naleznete na jejich stránkách kliknutím na odkaz "Zwiedzanie". Přes 80 % výroby jde na export mimo Polsko a jedná se o huť, kterou vlastní soukromá osoba, která ji koupila poté co byla výroba ukončena a podařilo se výrobu obnovit tak, že zde pracuje 130 lidí. (Přidáno 29.4.2018)
Další mé fotky můžete prohlídnout po kliknutí "ZDE"
Železniční a průmyslové muzeum v Jaworzyně Šloskej se nachází v prostorách bývalého železničního depa. Je zde k vidění víc jak 50 lokomotiv polské, anglické, německé, rakouské, americké výroby, ale i jedna česká a všechno co k železničnímu provozu těchto strojů patřilo, ať již parních, motorových i elektrických. Je to rozsáhlá sbírka a co je skvělé, nikdo Vám nebrání vylézt na stanoviště strojvedoucího a tyto krasavice si prohlédnout nejen zvenčí. Protože to je i průmyslové muzeum tak tam naleznete např. zemědělské stroje, hasičské auto, kompletní sálový počítač z výpočetního střediska, americké automobily Buick, tiskařské stroje, sbírku psacích strojů, dálnopisy, telefony i ústředny, dálnopisy, mechanické hračky, motocykly, modelové kolejiště, předměty používané pro výuku železničářů a hlavně velmi pěknou a zřejmě velmi cennou sbírku motocyklů Harley Davidson v počtu převyšujícím o hodně 15 kusů. Část expozice se nachází pod širým nebem, hlavně velké parní lokomotivy, železniční vozy, točna a zbytek je pak v bývalých dílnách depa a bývalých kancelářích. Samotné městečko Jaworzyna Šloska je v Polsku asi tím co u nás Česká Třebová, město kolejí a železnice. Expozice mají otevřeno v létě je každý den od 10. do 18. hodiny. V zimě pak od 8. do 15. hodiny s vyjímkou sobot, nedělí a svátků, kdy je otevřeno až od 10.hodiny do15. hodiny. Vstupné pro dospělé 11 zl, ale v pondělí je vstup zdarma do všech venkovních prostor i dílen s vyjímkou expozice motocyklů a drobných průmyslových věcí, kam si vstupenku je možno zakoupit. Vzhledem k větší vzdálenosti doporučuji tento výlet kombinovat ještě s dalším cílem v okolí, například podzemním městem Osowka nebo muzem miniatur v Kowarech či uhelných dolem v Nové Rudě. Doporučuji cestu přes Meziměstí - hran. přechod Starostín - Walbrzych - Jaworzyna Šloska. Stránky muzea nejsou v češtině, škoda, neboť tam pořádají spoustu zajímavých akcí. Hromadnou dopravou spíše nedostupné pro výlet na jeden den.V průběhu roku 2015byla sbírka motocyklů odstěhována snad do Krakowa, ale přesto tam je spousta pěkných a zajímavých věcí k vidění.
Pro další mé fotografie z muzea stačí kliknout "ZDE"
28. MEDVĚDÍ JESKYNĚ V KLETNĚ http://www.jaskinia.pl/jaskinia/pl/index.php vzdálenost od N.Města 75 km
Jedná se o největší jeskyni v Polském pohraničí a nejbližší přístupnou jeskyni z Nového Města. Hned na začátek je nutno napsat, že je bezpodmínečně nutná předchozí rezervace buď přes email nebo telefonicky na konkrétní den a hodinu či zakoupení vstupenek přes internet. Jinak je zcela zbytečné tam jezdit, z důvodů ochrany klimatu v jeskyni jsou omezeny počty návštěvníků ve skupinách a celkový počet osob, které za den mohou jeskyni navštívit. Telefonní čísilo na rezervaci je +48 74 814 12 50. Rezervaci je potřeba učinit s co možná největším předstihem, týden bývá většinou velmi málo a už je obsazeno, zejména v období prázdnin a o sobotách a nedělích. Novinkou od letošního roku je možnost zakoupení vstupenek on-line přes internet a úhrada platbou kartou, více naleznete na stránkách jeskyně pod tlačítkem "Rezervacija". Nebo použijte formulář pro rezervaci emailem. Zde doporučuji uvést několik termínů, které by pro Vás připadaly v úvahu. Jeskyně i přes tuto komplikaci rozhodně stojí za vidění, přístupná část je dosti rozsáhlá a je velmi zachovalá, krápníky nejsou pokryté zelenou řasou jejíý vznik umožňuje svícení. O rozsahu krápníkové výzdoby více řeknou následující fotografie. Při plánování počítejte s tím, že z parkoviště půjdete 30 minut k jeskyni a vstupenky je potřeba vyzvednout v pokladně 15 minut před začátkem prohlídky, jinak rezervace propadá. U hlídaného parkoviště kde zaparkujete je další zajímavý objekt a to Muzeum země a asi 1 km po příjezdové silnici je přístupný s průvodcem vytěžený uranový důl. Dalším zajímavým cílem v okolí je městečko Miedzygorze - alpská víska v Polsku navíc s přírodním víc jak 20 m vysokým vodopádem.
Pro další mé fotografie z jeskyně stačí kliknout "ZDE"
Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie, tak se tato atrakce nazývá se nachází asi 1 km nad parkovištěm u Muzea země v Kletně u silnice ve směru na Bystřici Klodskou. Jedná se o jeden z 20 dnes již uzavřených podzemních dolů v této oblasti. Hornictví zde probíhalo už od středověku, kdy se zde těžily rudy železa, stříbra a mědi. V letech 1948 -53 zde probíhala těžba uranu a poté, když uran byl vytěžen ještě těžba fluoritu až do roku 1958. Důlní díla pod Sněžníkem jsou velmi rozsáhlá, celkem zde je na 37 km podzemních chodeb až do hloubky 150 metrů pod povrch země. Tato šachta označovaná číslem 18 byla zpřístupněna v roce 2000 díky nadšení a penězům soukromých osob a umožňuje podívat se turistům do nitra hory na okruhu dlouhém přibližně 300 metrů s průvodcem. Je otevřená od dubna do listopadu každý den od 9. do 17 hodiny. Vstupné činí 12 zl. Parkování je bezplatné a k dispozici je ohniště u parkoviště, kde si můžete opeci donesené uzeniny. Na vstupenku máte navíc zdarma vstup do muzea minerálů v Kletně. Prohlídka trvá cca 45 minut a není nijak fizycky náročná, nejnáročnější částí je asi 40 schodů z parkovistě k vstupu do šachty. Zajímavé jsou i www stránky, bohužel opět nejsou v češtině, ale nabízejí mimo tuto základní prohlídku i prohlídky dalších jinak nepřístupných důlních děl - ovšem tyto prohlídky jsou poněkud náročnější, ale nikoliv nebezpečné, protože nadloží je rostlá skála a metan, který je postrachem uhelných dolů, se zde nevyskytuje. Prohlídky jinak nepřístupných důlních děl je nutné předem objednat. Na stěnách chodeb šachty č. 18 pak uvidíte krásné barevné minerály, výdřevu a další chodby vedoucí hlouběji do hory. Na konci prohlídky Vám průvodce ukáže i kousek smolince - rudy ze které se zjískával uran. Doporučuji spojit s prohlídkou Medvědí jeskyně, Muzea země v Kletně a v jednom dni se dá ještě stihnout návštěva alpké vísky Miedzygorze s přírodním víc jak 20 metrů vysokým vodopádem.
Pro další mé fotografie z dolu klikněte "ZDE"
Toto malebné městečko se nachází přibližně 12 km na jihovýchod od města Bystrzyca Klodska v samém podhůří hor. Je to z polské strany pod našim Kralickým Sněžníkem.Většina staveb silně připomíná horská stavení v Alpách. Městečko je upravené a i nově budované domy a penziony jsou v tomto alpském stylu. Je to výchozí místo pro výstup na Sněžník, přibližně 2 hodiny pěšky. Druhou zajímavostí je největší vodopád v této oblasti kde voda padá do hloubky 27 metrů a nad vodopádem je lávka a na skalách pod vodopádem jsou na obou stranách vyhlídkové terasy. Při příjezdu je nejlepší zaparkovat auto na začátku této malé obce na parkovišti proti restauraci U vodospadu, parkoviště je po pravé straně silnice a hledejte jej jakmile skončí asfaltka a začne dlažba. Projdete přes terasy restaurace (dvůr) a jste na schodech na lávku nad vodopádem. Až si toto místo prohlédnete ze všech stran běžte po cestičce se zábradlím proti proudu říčky a po několika stech metrech jste v centu města. Je zde ještě zahrada pohádek - "ogród bajek" s výjevy z pohádek a sochami pohádkových bytostí, je vzdálený přibližně 1,5 km a otevřený od 10 do 18 hodin každý den. Vodopád je volně přístupný bez placení, parkoviště je hlídané a placené, ale dál v centu města jsou parkoviště též placená. Několik set metrů pod vodopádem by ještě měla být přehrada na říčce (po polski "zapora") vystavěná v roce 1910, 120 metrů dlouhá hráz a vysoká 29 metrů. Koruna hráze je upravena jako stezka pro turisty, ale toto již nebyl čas shlédnout. Doporučuji spojit s prohlídkou Medvědí jeskyně, Muzea země v Kletně a v jednom dni se dá ještě stihnout návštěva starého uranového dolu v Kletně.
Pro další mé fotografie z tohoto města klikněte "ZDE"
V Polanici Zdroj se v místní části Sokolowka nalézá v klášteře řádu Nesvětější srdcí Ježíše Krista a panny Marie Misijní muzeum. Jsou zde vystaveny předměty z celého světa, které si ze svých misijních cest přivezli členové tohoto řádu. Je zde k vidění kolem 1000 předmětů z Peru, Zaire, Tahiti, Velikonočních ostrovů, Indonésie a dalších, kde misionáři působili. Muzeum je nevelké, jdená se o jednu prostornou místnost, ale naprosto originální a nemá jak v Polsku, tak i v Čechách obdoby. Lze jej přirovnat snad k Náprstkovu muzeu v Praze či muzeu Emila Holuba v Holicích. Klášter se skládá ze dvou nově opravených budov v jedné z nichž je právě tato expozice, nedaleko je pak Křížová cesta a na nádvoří je několik soch. Autem se dá dojet až před muzeum. Vstupné je dobrovolné a otevírací doba je na jedné z fotografií. Adresa muzea je Polanica Zdroj - Sokolowka, ul. Wladyslawa Reymonta 1. Prakticky je vzdálen od Polanice asi 3 km, z Polanice vyjeďte směrem na Bystřici Klodskou po silnici 388 a na druhé křižovatce odbočte vpravo, je tam malá šipka ke klášteru.
Pro další mé fotografie z tohoto muzea klikněte "ZDE"
Wambeřice jsou malé městečko poblíž našich hranic nedaleko od města Broumov a je to známé poutní místo o kterém se zmínila již Božena Němcová v knize Babička. Na kopci nad náměstím stojí velký chrám "Na nebe vzetí nejsvětější panny Marie", stavba je na místě původního kostela, který se v roce 1713 zřítil. Je mistrovským dílem projektantů a stavitelů a je vystavěn v barokním stylu. Rozhodně stojí za prohlídku. V městě samém na protějším svahu za náměstím pak je "Křížová cesta" a "Kalvárie", obojí volně přístupné stejně jako chrám. Pod Kalvári je muzeum pobyblivých betlémů - muzeum shopky ruchomej. K vidění je zde zde nejméně 6 velkých pohyblivých betlémů různých typů, všechny jsou funkční a při prohlídce je uvidíte v chodu. Bohužel focení a filmování v tomto muzeu není dovolené což je v Polsku opravdu vyjímečné,, ale na www stránkách mají kvalitní snímky. Stránky města sice nejsou v češtině, ale obsahují spoustu potřebných informací a jsou zpracovány přehledně, tedy se v nich dá hledat. Příjezd je možný jednak přes Kudowu a Karlow - nejkratší, ale horší silnice a samá zatáčka, nebo pak po hlavní silnici na Klodsko a za Szczytnem odbočit vlevo na silnici 388 do Wambeřic, rychlejší a jen o maličko delší, ale silnice zcela nová. Další pěkná atrakce je Wambeřicích - naleznete ji pod číslem 31. - skanzen a mini-zoo a zachovalý přes 100 roků starý mlýn v nedalekém Radkówě viz bod 53 ve třetí části výletů do Polska.
Pro další mé fotografie z baziliky klikněte "ZDE"
Pro snímky betléma klikněte "ZDE"
krátké video z muzea betlémů: https://www.youtube.com/watch?v=lpyKVNTentk
Pro další mé fotografie z tohoto skanzenu klikněte "ZDE"
Necelých 8 km od podzemního města ve Walimi na okraji obce Zagórze Śląske naleznete hrad Grodno. Z obce je nutné na kopec dojít pěšky. Jedná se o poměrně velký hrad, který je částečně zpulstlý, ale udržovaný a částečně opraven. Z našich hradů mi hodně připomíná Střekov v Ústí nad Labem. V opravené části je i restaurace, prohlídka díky velmi ochotnému kastelánovi moc pěkná. Je možné vystoupat i na věž hradu s úžasným rozhledem do krajiny. Zde jsem zažil něco, co by se u nás asi nestalo: Přišli jsme v době, kdy už hrad byl pro veřejnost uzavřen a když nás kastelán spatřil z okna zavolal na nás, ať počkáme, že přijde a provedl nás celým hradem. Doporučuji navštívit současně s některým z podzemních měst (Osowka či Walim), odtud to je velmi blízko. (Přidáno 12.052013)
Pro další mé fotografie hradu klikněte "ZDE"
Doporučuji navštívit obrovskou starou Pruskou pevnost u obce Stříbrná hora (Srebrna gora) asi 15 km od Klodzka. Jde o vůbec největší horskou pevnost v střední Evropě! Pevnost byla postavena po roce 1700 z důvodu ochrany prostorů za Stříbrno-horským sedlem, které umožňovalo vstup do tehdejšího Pruska. Pevnost původně byla obehnána ještě vnitřním suchým příkopem s hloubkou od 15 do 20 metrů a byla obklopena dalšími sedmi bastiliony, které na sebe stahovaly útoky a tím chránily Donjon, tedy fort poslední ochrany, který si při prohlídce důkladně prohlédnete včetně podzemních prostor. Byla vybavena studněmi do kterých byla jímaná dešťová voda, jejich hloubka je od 60 do 80 metrů, nacházel se tam lazaret, pekárna a dokonce i pivovar. Posádku činilo na 2500 mužů. Stavělo jí na 4000 dělníků po tři roky a studně na vodu se hloubily ve velmi tvrdé a nepropustné hornině celých pět let. Pevnost nebyla nikdy dobita i když při bojích v roce 1807 bylo městečko Stříbrná hora pod pevností vypáleno a zničeno. Pevnost umožňovala 5 měsíců odolávat útokům bez jakékoliv materielní pomoci zvenčí. K pevnosti dojdete z parkoviště za chvíli, ze silnice na Nowou Rudu je vzdálena 700 metrů. Prohlídka trvá necelou hodinu, průvodce je oblečen v dobové pruské uniformě a je vyzbrojen ládovací puškou i bodákem a předvede nejen ládování této "předovky", ale i výstřel z ní. Na konci prohlídky se dočkáte i výstřelu z děla. Celá pevnost je nyní opravována obrovským nákladem více jak 6,5 milionu zlotých a čehož EU přispívá 4 miliony zlotých. Otevřeno je po celý rok, cena prohlídky 15 zl, děti a důchodci 12 zl v květnu 2013. V letní sezoně jezdí z parkoviště autobus na pevnost každé půl hodiny od 12.00 hodin a jízdné je 5 zl za obě cesty. Prohlídky jsou každých 45 minut a i když se nás sešlo jen 5 zájemců o prohlídku, vyšlo se přesně na čas. Nezapomeňte na teplejší oblečení, v podzemí je velmi chladno po celý rok !!! Při cestě zpět přes Nowou Rudu je možno navštívit uhelný důl - viz bod 20. V blízkém okolí pak jsou ještě atrakce uvedené pod body 38,39a 40. Pro milovníky opevnění pak jen sdělení, podívejte se na jejich web kdy v letošním roce bude autentické dobývání pevnosti. (Přidáno 14.05.2013)
Pro další mé fotografie z pevnosti klikněte "ZDE"
Malé městečko (6000 obyvatel) se nacházející necelých 15 km od Klodzka ve směru na Wroclaw přímo u hlavní silnice E 67 je z Nového Města vzdáleno ani ne 60 km. Zdejší bazilika patří v význačným církevním památkám a poutním místům, stejně jako Wambeřice. Bazilika má mimo krásnou výzdobu ještě další raritu a to jsou varhany s více jak třemi a půl tisíci dřevěných a kovových píšťal. Jsou to druhé největší varhany v kraji Dolný Šlask. V okolí města jsou Křížové cesty, kapličky a Kalvárie, vše co poutním místům patří. Na kopci nad městem je překrásný vyhlídka na město a řeku Nysa Klodzka. Na této řece je možné využít zapůjčení raftů a její splutí. Pod bazilikou je pak velmi starý kamený most. Při příjezdu od Klodzka odbočte z nové silnice, který vede mimo město hned na záčátku obce vlevo - ještě před dlouhým betonovým mostem, nebo pak se dá odbočit až po 2 km opět vlevo a vrátit se městem. Parkování se zde neplatí a s místem žádný problém není.
Pro další mé fotografie z Barda klikněte "ZDE"
Vedle baziliky se pak nachází klášter ve kterém je možnost zhlédnutí velmi pěkného církevního muzea. Vstupné je nízké a muzeum vystavuje předměty vysoké historické hodnoty, určitě stojí za návštěvu. Prohlídka je bez průvodce, výklad v češtině Vám zapůjčí na přehrávači MP3 se sluchátky a podle výkladu jste navigováni po muzeu. Velmi praktické a dobře namluvené. Prohlídka trvá asi 35 minut a máte možnost nahlédnou to prostor kláštera, kam jinak není volný vstup. Pár fotografií bude užitečnějších než psaný text:
V suterénu kláštera je pak ještě možnost navštívit pohyblivý betlém (szopku), zde je pro dospělé vstupné 2 zloté. Betlém je opravdu velký a je v hodně zajímavém pojetí. Není možno říci, že se jedná o moderní betlém, ale jsou zde jak krásné klasické figurky známé z našich betlémů, tak i vymoženosti dnešní doby jako vláček, horko vzdušný balón a další. Ale vzájemně se neruší a opravdu je na co se dívat a myslím si, že se bude líbit i Vám a hlavně dětem. Vstupenka se kupuje v pokladně u muzea. (Přidáno 24.3.2014)
Krátké profesionální video tohoto betléma : https://www.youtube.com/watch?v=CTCNiV-E4Hk
Protože tento zámek je z předchozího místa (Bardo) vzálen pouhých 10 km, možná někoho tyto fotky přilákají k jeho návětěvě. Do Kamence Žabkovického se v Bado téměř na jeho konci odbočí vpravo ze silnice E 67 a silnice je slušná. Zámek je na kopci nad obcí po levé straně ještě před klášterem s kostelem, který je u silnice. Parkování bylo zdarma, vstupenky a to pozor, se kupují nikoliv v zámku, ale ještě dole pod zámkem v informačním středisku, které je v zadní části kostela z červených neomítnutých cihel u kterého se dá parkovat. V současné době zámek prochází rozsáhlou opravou, ale je přístupný. Bohužel o interiérech nevím nic, protože již bylo zavřeno, snad někdy příště. Zámek se dá celý obejít po lesní cestě a vstup do zámku je z části otočené k obci, nikoliv až na hoře. Jen upozornění pro starší návštěvníky - na prohlídkovém okruhu je podle sdělení 300 schodů. (Přidáno 25.března 2014)
DALŠÍCH 20 VÝLETŮ DO POLSKA |
Další informace k Polsku v češtině můžete hledat na stránkách:
Tato stránka bude postupně doplňována o další zajímavosti, musím je nejdřív objevit poté osobně navštívit a nafotit. Rozhodně nechci přidávat odkazy na místa, která jsem sám nenavštívil jen podle údajů z průvodců či internetu.
Prosím případné návštěvníky stránky o upozornění na změny, které sami zjistili, za několikže na některé zde uváděné turistické atrakci je to již jinak, než já v popisu uvádím, případně i o typy vhodné k doplnění a na nefunkční odkazy na www stránky, což se občas stane, že provozovatel adresu změní. Stačí napsat na email 1089hruskapetr@seznam.cz. Předem děkuji za spolupráci a budu se snažit co nejrychleji to opravit.
Objednávky a informace na telefonu (+420) 604 593 544 nebo email: 1089hruskapetr@seznam.cz
►► zpět na hlavní stránku ►► |
název firmy: HRUŠKA Petr místo podnikání: Hradčany 1089, Nové Město nad Metují
IČO: 45920061 DIČ: nejsem plátcem DPH kontaktní osoba: Petr Hruška - provozuje chatovou osadu od roku 1996
Zapsán v živnostenském rejstříku MěU Nové Město nad Metují pod čj. 115747 ze dne 5.2.1996
Mob.: (+420) 604 593 544
Recepce: Tel.: (+420) 604 593 544
E-mail: 1089hruskapetr@seznam.cz