(Poslední aktualizace 17.července 2022)
OBSAH:
Kliknutím na řádek se Vám popis vycházky přímo objeví:
Zde jsem se pro Vás pokusil připravit pár pěších výletů do blízkého okolí převážně po značených turistických stezkách, pěknou přírodou a do míst v Novém Městě, která podle mého úsudku by se Vám mohla líbit. U mnohých těchto výletů je možné si část cesty zkrátit linkovým autobusem, ale potom musíte výlet plánovat podle případného odjezdu spoje, kterých zase nejezdí mnoho. Rád Vám na místě upřesním trasu i najdu vhodné spojení.
Z Nového Města do Libchyň vede zelená turistická značka na kterou se napojíte v ulici Na Hradčanech cca 350 metrů od osady. Jedná se o lesní cestu vedoucí po vrstevnici. Přibližně po 1 km sejdete na Pavlátovu louku kde je dětský tábor a budete dál pokračovat podél potoka proti jeho proudu po pohodlné lesní cestě s minimálním stoupáním až do obce Libchyně. Zde máte několik možností jak pokračovat, jednak je možno použít velmi málo frekventovanou asfaltku a dojít po 2,5 km do Slavoňova k dřevěnému kostelu, nebo pokračovat po zelené na Sendraž -necelé 2 km, ale do kopce a odtud kolem rozhledny (méně jak 1 km) do Pekla 2 km. Trasa je sjízdná až na melé kousíčky pro cyklisty a použitelná i pro kočárky. Pro trasu z Nového Města do Libchyň jsem vybral pár snímků: (Přidáno 30. dubna 2015)
Do nebo ze Slavoňova se dá jít také po žluté turistické značce podél Bohdašínského potoka údolím zvaným Klopotov a místní pro tento potok častěji používají název Klopotovský. Když dojdete od chatové osady na Rezecký most, přejděte jej a na konci zábradlí sejděte dolů na luka, kde vede pěšinka k dřevěnému mostu u velkoobchodu Verner, tento přejděte a běžte dál podél řeky po asfaltce. Přijdete k dalšímu mostu (označovaný jako Sepský) a dejte se vlevo, zde jste již na žluté turistické značce a ušetřili jste si stoupání do města . Jedná se o pohodlnou lesní cestu po břehu potoka vysokým lesem. Přibližně dvě třetiny jsou se zpevněným povrchem, zbytek je lesní cesta. Na konci nového Města je hájenka po levé straně a za ním oplocenka s divokými prasaty na která se můžete podívat, případně jim hodit rohlík. O asi 500 metrů dál je další oplocenka kde jsou laně a jelen, kterého k ohradě většinou přilákáte na mrkev. Potom je po pravé straně Lesníkova studánka - voda je pitná a dál po levé straně ohniště, altánek, většinou připravené dříví pod přístřeškem a za potokem Mertova díra. Mertova díra je štola v břidlicové skále kde se sedlák Merta pokoušel těžit kdysi stříbro, které tam skutečně je, ale v tak malém množství, že se to nevyplatí ani v dnešní době. Dnes je vstup do štoly uzavřen bohužel mříží, jinak se dalo dojít asi 8 - 10 metrů daleko, kde štola začíná klesat a byla vždy zatopená vodou. Pokud si s sebou vezmete špekáčky, můžete využít připravené ohniště a opékat. Odtud již pokračuje klasická lesní cesta podél potoka. Na kolech i s kočárkem je trochu hůř sjízdný úsek asi 300 metrů po okraji louky před Slavoňovem - jsou zde kořeny stromů. Žlutá značka konči v obci Slavoňov na silnici - vlevo se dostanete k dřevěnému kostelu, vpravo k druhé zajímavosti Slavoňova zdejší hospodě U Bětky, kde velmi dobře vaří a rozhodně tu není draho. Obědy jsou zde každý den mezi 11. a 14. hodinou. Zpět se můžete vrátit autobusem, pěšky přes Libchyně (bod č. 1) nebo po modré značce přes Rezek. (Přidáno 30. dubna 2015)
Další pěkná a pohodová procházka je na malou přehradu na Janovském potoce pod obcí Zákraví . Od chatové osady se vydejte stejným směrem jako u bodu č.2 až k Sepskému mostu. Dále pokračujte vlevo do kopce - vede zde červená turistická značka až k přehradě. Po silnici jdete jen asi 150 metrů, pak značka odbočuje na schody a před obcí Spy opět půjdete asi 150 metrů po silnici, ale zde je chodník. Na začátku obce, přesně za prvním domem po levé straně silnice odbočuje červená značka vlevo na prašnou cestu k lesu. Potom již nemáte kam špatně odbočit, půjdete stále podél nebo nad potokem. Asi v polovině cesty minete louku s názvem Husí krk, zde bývala vojenská střelnice a zůstal zde patrný betonový okop odkud se vytahovaly terče. Kousíček za ním jsou lavičky a stůl a nad nimi studánka s pitnou vodou. Kousíček dál je bývalá vojenská strážnice, dnes používaná jako chata a ještě před prvním můstkem přes potok ti pozorní objeví betonovou desku, kde stával muniční sklad, který před pár lety rozbořili a pomalu místo zarůstá vegetací. Pak již vede jen pěšinka podél potoka, je zde několik lávek přes vodu a dojdete pod hráz malé přehrady. Vpravo pod hrází je přepad - takový malý umělý vodopád, pokud je dost vody. Na přehradě se dá koupat. Zde na hrázi opusťte červenou značku a dejte se vlevo nahoru do kopce kolem několika chat a po přibližně 400 až 500 metrech dojdete po prašné cestě do obce Zákraví. Zpět do Nového Města se dá jet autobusem, jít po silnici která není příliš frekventovaná nebo se vrátit stejnou cestou. Je to krásné údolí, ale na několika místech s kočárkem neprojedete, nebo jen s obtížemi, stejně tak na kolech. (Přidáno 30. dubna 2015)
Velmi pěkná procházka je podél Metuje do Pekla. Peklo je známé výletní restaurací, která vznikla přestavbou bývalého mlýna podle projektu architekta Dušana Jurkoviče. Od osady se na červenou turistickou značku dostanete buď přes město, to doporučuji zejména pokud jdete s kočárkem nebo jízdním kolem, nebo mnohem kratší cestou po pěšince přes lávku za osadou. Tato cestička je mnohem kratší, ale je tam prudší stoupání i když není moc dlouhé. Potom již sejdete podle značení zpět k řece, přejdete přes silniční most a za ním vlevo přes další most na lesní cestu. Na kolech zejména když je hodně mokro je lepší jet po silnici, provoz tam je malý - cesta v Pekle pro auta končí. Z Pekla kde je rozcestí turistických cest je možno pokračovat do Náchoda,, na Dobrošov, na Sendraž, na Nový Hrádek, na Přibyslav či Sendraž. Ale tyto turistické cesty s vy-jímkou do Náchoda a na Nový Hrádek překonávají dosti velké převýšení, zejména žlutá značka na Přibyslav přes vyhlídku Koníček a o trochu lepší je cesta na Sendraž. V letní sezóně je restaurace otevřená každý den. Od května do konce září v sobotu, neděli a o svátcích do Pekla jezdí asi 2 až 3x za den autobus, ve všední den nic. (Přidáno 30. dubna 2015)
Z Pekla vede podél řeky, tedy skoro po rovině žlutá turistická značka do Náchoda. Mohou ji využít i cyklisté jedoucí z Nového Města do Náchoda, protože hlavní silnice č. 14 pro cyklisty opravdu není příliš bezpečná a navíc zde musíte překonávat docela slušné převýšení a zde jedete přírodou bez nebezpečí střetu s motorovým vozidlem, vzdálenost je oproti silnici asi o 1 km delší, což je zanedbatelné. Na této trase jsou dva nové mosty přes řeku a asi v polovině cesty je příjemná restaurace s názvem "Na ostrovech", kde se můžete nejen občerstvit a dokonce i dobít baterii Vašeho elektro kola. Povrch je asfaltový ve velmi dobrém stavu, a je využitelný i pro kolečkové brusle. V Náchodě vyjdete v místní části Bražec u čistírny odpadních vod a značka pokračuje bočními, tedy klidnými ulicemi až do centra města. A pokud budete pokračovat bočními ulicemi podél řeky dostanete se k hraničnímu přechodu v Náchodě Bělovsi, nebo před ním odbočit vlevo a po další cyklostezce jet do Hronova. (Přidáno 01.05.2015)
Na Sendraž vzdálenou 5 km od Nového Města můžete dojít podle bodu č.1 přes Libchyně, nebo využít autobus zastavující u Rezeckého mostu. Modrou značku naleznete na Sendraži hned u autobusové zastávky a čeká Vás necelý kilometr stoupání na hřeben odkud je pěkný rozhled do kraje, ale daleko lepší je po vstupu do lesa, kde po levé straně u cesty je telekomunikační kovová věž s vyhlídkovou plošinou pro turisty. Přesněji plošiny jsou zde dvě, z té dolní je rozhled menší. Skoro na konci obce je po pravé straně u hasičské zbrojnice pěkná restaurace "U Floriánka" - mohu jen doporučit. U rozhledny jste ve výšce 618 m nad mořem a po vystoupání na ochoz se Vám naskytne ještě lepší výhled jak na Orlické hory, část Náchoda, Dobrošov, Českou Skalici a přehradu Rozkoš, Nové Město a pokud je opravdu dobrá viditelnost je daleko vzadu vidět Hradec Králové, Kunětická hora u Pardubic a někdy dokonce komín elektrárny Chvaletice nedaleko Kolína. Potom už pokračujeme jen z kopce dolů až do Pekla. Na přibližně 2 km klesnete na výšku 350 m nad mořem, tedy obráceným směrem, tedy z Pekla na Sendraž je to docela náročné, to je jen pro zdatné turisty. S dětským kočárkem to sice lze sjet, ale je to na hranici únosnosti a sjezd na kolech jen pro opravdu zkušené cyklisty. Pro cyklisty spíše doporučuji se od rozhledny vrátit do obce a pokračovat do Mezilesí a přes samotu Bydlo sjet do údolí k potoku Olešenka a do Pekla jet po lesácké asfaltce podél potoka naprosto pohodlně a bezpečně. Cestou od rozhledny dávejte pozor na modrou značku, několikrát odbočuje z lesní cesty na pěšinku a pokud to přehlédnete trasa se Vám prodlouží klidně na dvojnásobek a nemusíte vyjít u restaurace v Pekle, ale úplně někde jinde, ale pokud půjde dolů, dostanete se vždy buď k Metuji nebo Olešence a neztratíte se. (Přidáno 01.05.2015)
Zřícenina hradu Výrov nad Novým Městem stojí určitě za návštěvu, neboť je odtud pěkný výhled na historickou část města. Na jedné ze skal je Juránkova vyhlídka. Lze se dojet i autem, poradím kudy a je to ze silnice na Olešnici v Orl. horách. Samotná zřícenina je pár rozpadajících se zdí malého hrádku na vysokém skalním ostrohu a ze zadní strany, kde nebyl chráněn skalami je uměle vyhloubený příkop, který je dobře znatelný. Na Výrov je možné dojít několika způsoby, nejstrmější je od Sepského mostu pěšinku strání, pohodlnější je jít od Sepského mostu po žluté značce jako na Slavoňov a v místech kde značka odbočuje vpravo z hlavní silnice jít vlevo do docela hluboké úvozové cesty po které vyjdete ke kapličce a Výrov je před Vámi. Další možnost je při cestě z chatové osady odbočit před Rezeckým mostem vlevo do Rezecké ulice, asi po 80 metrech je po pravé straně betonový mostek přes potok. Přejít můstek a dál hlubokým úvozem, přejít po polní cestě oplocené zahrádky a vyjít řídkým lesem na rovinu, kde je pole. Zde jít vpravo po hraně lesa a pole až na konec a po pravé straně bude Výrov. Rád Vám na místě cestu vysvětlím a zatím se všichni vrátili. A pokud si budete chtít udělat pár fotek, je lepší tam zajít dopoledne, odpoledne už je slunce proti Vám, což není dobré. (Přidáno 01.05.2015)
Přímo kolem chatové osady vede zeleno-bíle značený místní okruh kolem Nového Města. Vyjdeme po silnici od osady směrem k městu a dál se budeme držet této značky. Přes dětský tábor na Pavlátově louce vyjdeme kopec k bývalým lázním Rezek, kde na boku budovy je pamětní deska k pobytu Jana Nerudy a Dr. Miroslava Tyrše, prohlédneme si kapli svaté Barbory, bohužel jen zvenku, můžeme se napít vody z pramene, který vytéká vedle kaple a dál pokračujeme po této značce po pár schodech k místu zvanému Ve vilách. Poslední vilu si prohlédněte, sice jen přes plot, je postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, ale je v soukromém vlastnictví a není přístupná. Poté značka vede přes silnici na Slavoňov do protějšího lesa. Zde po levé straně se můžete podívat na velká mraveniště lesních mravenců a poté již pomalu cesta vede dolů do Klopotovského údolí. Po mostu přejdeme Janovský potok a značku, která nás dovedla až sem opustíme, bude odbočovat vlevo do stráně a půjdeme po lesní cestě podél potoka, která končí v Novém Městě u Sepského mostu. V Klopovském údolí po levé straně bude obůrka s laněmi a jelenem a blíže k městu pak druhá s divokými prasaty. (Přidáno 01.05.2015)
Dvořáčkova vyhlídka je na protějším kopci než zřícenina hradu Výrov v podstatě nad Sepským mostem a za autodílnou Brandejs. Leží na turistickém okruhu kolem Nového Města, který je značen čtvercovou zeleno-bílou značkou a od osady je vzdálen méně jak 2 km. Do její blízkosti lze zajet bez problémů i automobilem a kousek dojít pěšky. Na vyhlídce je postavený dřevěný altánek a je odtud pěkný pohled na historickou část města, trochu jiný než z Výrova. Doporučuji jít stejně jako u dobu č.3 (přehrada na Zákraví), vyjít schody a po několika desítkách metrů opustit červenou značku a odbočit po jediné cestě vpravo. Po pravé straně bude plot zahrady a jak skončí, odbočte z cesty vpravo podél oplocení zahrady k lesu. Zde již altánek uvidíte. Aby jste nemuseli jít stejnou cestou zpět pokračujte podél lesa po zeleno-bílé značce asi 1 km daleko a budete odměněni pěknými pohledy na město. Do cestičce dojdete až ke Staschodům - nedají se přehlédnout, sejděte dolů a běžte po cestičce přes luka směrem k zámku, který je přímo proti Vám. Pokud by se Vám nechtělo po schodech dolů, je možné pokračovat dál po pěšině, až dojdete k místu, kde vede vpravo dolů na luka vede hluboký úvoz a lesní cesta, ale je to o kus delší. Žádná jiná cesta vpravo tam nikde není. Pod zámkem je lávka pro pěší přes Metuji a po schodech vyjdete v centru města u MěU a pošty, pár korků od náměstí. (Přidáno 02.05.2015)
Rozhodně by jste si neměli nechat ujít prohlídku zámecké zahrady. Je to nenáročná procházka, vstupné se zde neplatí a zahrady jsou přístupné v době kdy je zámek otevřen. Vstup je možný z náměstí přes zámecké nádvoří nebo z parkoviště za městským úřadem. Zahrada je pěkná, upravená a zvláštní tím, že se skládá ze dvou zahrad propojených krytým dřevěným mostem podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Možná už v letošním roce bude přístupný menší díl zahrady směrem k věži Zázvorka. Věž Zázvorka je u vjezdu do náměstí a je možné ji navštívit v rámci prohlídky galerie Zázvorka, sice zde nejsou nijak obrovské výhledy, ale přesto prohlídka stojí za to. Věž zámku je přístupná z nádvoří, vstupenku je možné zakoupit v pokladně - vstup na věž není podmíněn prohlídkovým okruhem a výhled z věže je opravdu impozantní a určitě stojí za ty schody. (Upraveno 20.1.2016)
V Jirákových sadech u místní sokolovny je v parku na vysoké opukové skále Klosova vyhlídka. Byla pojmenovaná po místním písmákovi a kronikáři Janu Klosovi, stejně jako nedaleká ulice. Z vyhlídky, která v roce 2014 -15 prošla nákladnou opravou z důvodu zajištění statiky skály je pak zajímavý pohled na historickou část města. Jsou dvě možnosti jak se k vyhlídce dostat, ta kratší je sice po pěšině dosti prudce stoupající do svahu. A to znamená přejít za osadou kovovou lávku přes Metuji, dát se hned za mostem vlevo. Je zde značený místní okruh zeleno bílou čtvercovou turistickou značku. Zpočátku vede pěšina po rovině po okraji louky a pak řídkým listnatým lesem, později začne stoupat do svahu. V polovině stoupání značka odbočí na lesní cestu vpravo a pěšinka vede dál do svahu přes tuto lesní cestu. Zde již vyhlídku uvidíte nad sebou. Je lepší jít po pěšině dál, tedy opustit zeleno bílou značku, vyjdete do parku a dáte se vpravo k vyhlídce. Druhá možnost je tam zajít po rovině z města od místní sokolovny parkem. Se zaparkováním v okolí sokolovny, je to na silnici do Pekla není problém a dáte se parkem podél tenisového kurtu až k vyhlídce. Druhou popsanou variantou je vyhlídka dostupná i lidem, kteří špatně chodí. (Přidáno 11.11.2016)
Zajímavý pohled na město poskytne vyhlídková terasa na nádvoří hotelu Rajská zahrada v centru města na Komenského ulici, kousek od náměstí. Projděte z Komenského ulice průchodem u Obchodní banky a drogérie Teta na nádvoří hotelu a po levé straně od vstupu do restaurace je vyhlídková terasa. Ta je volně přístupná po celý den i noc, stejně jako terasovité zahrady pod hotelem. Lze tudy sejít až dolů do údolí k řece Metuji. Vyhlídka je přístupná bez bariér i vozíčkářům, dolů pak jsou schody. Nechte se zlákat i návštěvou restaurace s pěkným výhledem do údolí, sedět se dá za pěkného počasí i venku na balkonu. Hotel vznikl přestavbou bývalé tiskárny, která po roce 1989 skončila svoji činnost, objekt byl využíván pak jen částečně jako dílny různých firem a později byl přestavěn na moderní hotel, obnoveny byly i původní terasy směrem k řece, které byly rozpadlé a zcela zarostlé náletovými dřevinami. (Přidáno 11.11.2016)
Na vrcholu kopce s názvem Sendraž u stejnojmenné obce se nachází telekomunikační věž na které je pro turisty vyhlídková plošina nad korunami stromů. Na Sendraž se dá dojít pěšky z Nového Města po zelené turistické značce, dojet autem či autobusem. K rozhledně samotné je nutno dojít pěšky, je tam zákaz vjezdu na polní cestu, vzdálenost je něco málo přes 1 km. Přímo kolem rozhledny vede modrá turistická značka od autobusové zastávky v obci směrem do Pekla. Vrchol kopce je 613 metrů nad mořem. Rozhledna je volně přístupná, vstupné ani parkovné se zde neplatí. V obci je restaurace U Floriánka, je vpravo od turistické značky, lze se zde dobře najíst či občerstvit. Bývá otevřená ve všední dny odpoledne, o sobotách a nedělích už dříve. Z rozhledny jsou na jedné straně vidět Orlické hory, pokud je trochu slušná viditelnost tak i Krkonoše, samozřejmě Nové Město, okolní vesnice jako Přibyslav, Lipí a Dobrošov . Normálně je vidět i přehrada Rozkoš, Opočno a při dobré viditelnosti Hradec Králové, Kunětická hora, komíny Pardubického Semtína a zcela výjimečně několikrát do roka i komín elektrárny Chvaletice u Kolína, ale to bývá tak 2x do roka. Cesta z obce k rozhledně je sice do kopce, není to žádné velké stoupání, ale pokud by jste chtěli jít opačným směrem, tedy z Pekla na Sendraž, tak to je jen pro zdatné turisty, vzdálenost je sice pouhé 2 km, ale převýšení, které musíte zdolat se blíží 300 metrům ! (Přidáno 11.11.2016)
Věž novoměstského zámku zvaná máselnice podle tvaru střechy je možné navštívit samostatně, tedy bez prohlídky zámku za mírný poplatek. Schodů tam sice je jako ve věži, ale pohled který se Vám naskytne z ochozu stojí za ten výstup. Uvidíte nejen samotný zámek, jeho nádvoří a zahrady z ptačí perspektivy, ale i historické Husovo náměstí s kostelem, blízké i daleké okolí a to za tu námahu opravdu stojí. Pokud budete mít štěstí budou vidět za zámeckými zahradami k Krkonoše a na opačné straně i Orlické hory. Určitě potom navštivte volně přístupné zámecké zahrady, jsou otevřeny v době prohlídek zámku a vstupné se neplatí. Na zámku je i možnost občerstvení s příjemným posezením na terase. (Přidáno 12.11.2016)
Husovo náměstí, náměstí kde je podloubí asi navštívíte každý, ale určitě stojí za vidění uličky za domy, které tvoří náměstí. Jsou volně přístupné v rozích náměstí, jsou za domy po všech čtyřech stranách náměstí a používá se zde název Na Zadomí.. Tři z nich jsou již opravené, čtvrtá, ta za kostelem na rekonstrukci čeká. Zvláště pěkná je ta za bývalou radnicí, dnes Spolkovým domem s informačním centrem v rohu náměstí kde je kostel. Poskytne pěkný výhled do údolí a na opravené skály na kterých domy stojí. (Přidáno 12.11.2016)
Několik desítek metrů od náměstí na Zadomí je věž Zázvorka u které dříve stávala Krajská brána. Do věže je množné se podívat, jen je třeba vědět kudy. Vstup je v domem čp. 1210 kde je druhé menší informační centrum a galerie Zázvorka - je to na výjezdu z náměstí směrem do nové části města proti prodejně jízdních kol a sportovních potřeb. Za vstup se platí mírné vstupné a v galerii bývají dosti zajímavé výstavy, které je možno taktéž shlédnout. Věž byla před několika lety opravena včetně dřevěného schodiště. Nečekejte zde však ochoz jako na zámecké věži, ale pouze možnost podívat se na město nezasklenými okny v kamenném zdivu. Výhledem se nemůže rovnat zámecké věži, ale určitě stojí za to se tam podívat. (Přidáno 12.11.1016)
Objednávky a informace na telefonu (+420) 604 593 544 nebo email: 1089hruskapetr@seznam.cz
Další náměty na vycházky mám připravené a budu se snažit je co nejdřív pro Vás sestavit a uveřejnit, bude to například malý okruh kolem města.
název firmy: HRUŠKA Petr místo podnikání: Hradčany 1089, Nové Město nad Metují
IČO: 45920061 DIČ: nejsem plátcem DPH kontaktní osoba: Petr Hruška - provozuje chatovou osadu od roku 1996
Zapsán v živnostenském rejstříku MěU Nové Město nad Metují pod čj. 115747 ze dne 5.2.1996
Mob.: (+420) 604 593 544
Recepce: Tel.: (+420) 604 593 544
E-mail: 1089hruskapetr@seznam.cz